Jugend-Weltmeisterschaften

FEI World Endurance Championships for Young Rider and Juniors
Jugend-Weltmeisterschaften

 

19.-22.09.2019
10. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors San Rossore / Italien

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


22.-24.09.2017
9. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Valeggio Sul Mincio (Verona)  / Italien

  1. Gold: Saeed Salem Atiq Khamis ALMUHAIRI (UAE) mit Rabdan (04:58:41 / 24,21 km/h)
  2. Silber: Ghanim Said Salim Al Owaisi (UAE) mit Shadeedah (05:03:13 / 23,84 km/h)
  3. Bronze: Maite Pradera Ledo (ESP) mit Qualif du Poncelet (05:08:01 / 23,47 km/h)

 

Deutsche Teilnehmer:

  • 14. Nayla Al Samarraie (GER) mit Warsana (05:44:17 / 21 km/h)
  • Moira Al Samarraie mit Zarah 41 (ausgeschieden)

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


23.-24.10.2015
8. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Santa Domingo / CHI

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Teams:

  1. Gold: Bahrain
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


27.07.2013
7. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Tarbes / FRA

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Teams:

  1. Gold: UAE
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


2011
6. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Abu Dhabi / UAE

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


04.-06.09.2009
5. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Babolna / HUN

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Pferde: Mahal el Nil, SGW Sharik, Santana

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


04.-06.09.2007
4. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Buenos Aires / ARG

  1. Gold: Manuela Antonaccio (URU) mit Metiche
  2. Silber: Ignacio Ospitaleche (URU) mit Eo Dubut
  3. Bronze: Sh. Abdullah bin Faisal als Quasimi (UAE) mit Kalkadoon Kampala

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

 


15.-18.12.2005
3. World Endurance Championships for Young Rider and Juniors Bahrain

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze:

Teams:

  1. Gold:
  2. Silber:
  3. Bronze: